انگشتر جواهر چیست؟ - انواع انگشتر جواهر

بزرگنمایی
دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 811

استفاده از انگشتر جواهر به عنوان نمادی از عشق و وفاداری در بین زنان و مردان باشد. در ادامه با انگشتر جواهر و تاریخچه‌ی آن بیشتر آشنا می‌شویم.

انگشتر جواهر چیست؟ - انواع انگشتر جواهر

جواهرات همواره در طی دوره‌های تاریخی مختلف و در بین قومیت‌های متفاوت طرفداران زیادی داشته است. کاربرد و معنای جواهرات در طول تاریخ تغییر کرده است اما همیشه جزو عناصر پر کاربرد در استایل شناخته می‌شود. اگرچه جواهرات در بین زنان طرفداران بسیار زیادی دارد اما استفاده از آن فقط مخصوص آنها نیست و مردان نیز با توجه به اعتقادات و فرهنگی که دارند به میزان متفاوتی از آن استفاده می‌کنند.

یکی از اصلی‌ترین و پرکاربردترین انواع جواهرات، انگشتر جواهر است که قدمت استفاده از آن به دوران مصر باستان می‌رسد. شاید دلیل محبوبیت انگشتر جواهر به نسبت سایر جواهرات، استفاده از انگشتر جواهر به عنوان نمادی از عشق و وفاداری در بین زنان و مردان باشد. در ادامه با انگشتر جواهر و تاریخچه‌ی آن بیشتر آشنا می‌شویم.

 

انگشتر جواهر 1

 

انگشتر جواهر چیست؟

برای آنکه بدانیم انگشتر جواهر چیست ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که جواهر چیست. جواهر به زیورآلاتی گفته می‌شود که در آن علاوه بر فلزات با ارزش مثل طلا از سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی نیز استفاده شده باشد. به زیورآلاتی که از جنس طلا ساخته شده باشند اصطلاحا طلا می‌گویند، حال اگر یک سنگ قیمتی مثل الماس یا زمرد به آن اضافه کنیم تبدیل به جواهر می‌شود. این موضوع در مورد تمام انواع زیورآلات مانند گردنبند، انگشتر، گوشواره و … صدق می‌کند. 

در نتیجه همانطور که گفتیم انگشتر جواهر نیز به انگشتری گفته می‌شود که بر روی آن سنگ قیمتی سوار شده باشد. جواهر قیمت به مراتب بالاتری نسبت به طلا دارد. سنگ‌های قیمتی با توجه به کیفیت و سایزی که دارند قیمت‌های متفاوتی خواهند داشت و نقش اساسی در تعیین قیمت نهایی انگشتر جواهر ایفا می‌کنند.

 

انگشتر جواهر 2

 

تاریخچه انگشتر جواهر

از همان اوایل انگشتر چه از نوع جواهر و چه غیر جواهر به عنوان نمادی از عهد و پیمان و عشق بین زنان و مردان استفاده می‌شد. حتی در بعضی فرهنگ ها عقد بین دو نفر را با توجه به انگشتری که در دست می‌کردند به رسمیت می‌شناختند. البته این تنها کاربرد انگشتر نبود و آنها با اهداف گوناگونی مانند طلسم و جادو، معاملات تجاری، نماد موقعیت اجتماعی افراد و … استفاده می‌شدند. 

داستان شکل‌گیری حلقه ی ازدواج یک مسیر روشن ندارد. برخی زادگاه آن را همان مصر باستان می‌دانند و برخی رومی ها را مبدع آن می‌دانند. از آن زمان حلقه ازدواج ست و غیر ست مورد استفاده قرار می‌گرفت.

اولین بار حدود 5000 سال پیش در مصر باستان از انگشتر استفاده می‌کردند که نمونه‌های اولیه ی آن از نی یا چرم ساخته می‌شد. کم کم طی چند سال و آشنایی اقوام مختلف با فلزات مختلف و سنگ‌های زینتی، انگشتر جواهر نیز ساخته شد. انگشتر جواهر معمولا توسط قشر خاصی از جامعه که استطاعت مالی بیشتری داشتند استفاده می‌شد. در واقع اینجا بود که انگشتر جایگاه اجتماعی افراد را در معرض نمایش قرار می‌داد. هرچه افراد پولدار‌تر بودند انگشتر جواهر ارزشمندتر و گران‌تری در دستان داشتند. این موضوع هم در میان زنان و هم مردان رواج داشته است.

انتخاب انگشتر به عنوان نماد عشق میان زن و مرد از آن جهت بود که دایره نماد قدرت و عشق و زندگی ابدی بود. انگشتر به عنوان نماد دروازه‌ای به جهان ناشناخته‌ها نیز شناخته می‌شد. 

 

انگشتر جواهر 3

 

انواع انگشتر جواهر

انگشتر جواهر انواع بسیار زیادی دارد و با توجه به جنس پایه و سنگ جواهر، کاربرد آن و یا طرح آن، طبقه بندی می‌شود. به عنوان مثال در دسته بندی بر اساس طراحی می توان به دو نوع معروف یعنی طرح کلاسیک و مدرن اشاره کرد که هر یک از آنها طرفداران مخصوص به خود را دارند. یکی از معروف‌ترین انواع انگشتر جواهر که اغلب به عنوان حلقه نامزدی مورد استفاده قرار می‌گیرد حلقه سولیتر با تک نگین الماس بر روی آن است.

تنوع انگشترهای جواهر به قدری زیاد است که شما به راحتی می‌توانید یک گزینه متناسب با استایل و موقعیت اجتماعی خودتان انتخاب کنید. 

انواع سنگ قیمتی به کار رفته در انگشتر جواهر

در دنیا بیش از هزاران نوع سنگ وجود دارد ولی تنها حدود 50 عدد از آنها کیفیت لازم برای استفاده در زیورآلات و صنعت جواهرسازی را دارند. این تعداد از سنگ‌ها به دو دسته‌ی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی تقسیم بندی می‌شوند. این دسته بندی بر اساس میزان کمیاب بودن و سختی استخراج و تراش سنگ‌ها صورت می‌گیرد.

طبق استانداردهایی که گفته شد تنها چهار سنگ می‌توانند لقب سنگ قیمتی را به خود اختصاص دهند و سایر سنگ ها با عنوان سنگ نیمه قیمتی در جواهرات به کار برده می‌شوند. این چهار سنگ عبارت اند از الماس، زمرد، یاقوت کبود و یاقوت سرخ. از جمله معروف‌ترین سنگ‌های نیمه قیمتی نیز می توان به عقیق و توپاز اشاره کرد.

در زمان‌های قدیم تشخیص قیمتی بودن یا نبودن یک سنگ تنها از روی رنگ آن امکان پذیر بود اما امروزه دستگاه‌های مخصوصی با دقت بسیار بالا سنگ‌ها را بررسی می‌کنند. موسسات معتبری در این زمینه وجود دارند که اعتبار جهانی داشته و برای سنگ‌ها شناسنامه صادر می‌کنند. یکی از معروفترین و شناخته شده ترین موسسات در این حوزه موسسه گوهر‌شناسی آمریکا یا GIA است. 

سنگ قیمتی در واقع نوعی کانی است که به صورت طبیعی در دل زمین شکل می‌گیرد. هر یک از این کانی‌ها مدت زمان متفاوتی برای شکل گیری نیاز دارند. معروف‌ترین آنها یعنی الماس که به طور گسترده در سایزها و برش های متفاوت در انگشتر جواهر به کار برده می‌شود تنها از کربن ساخته شده است و مقاومت بسیار بالایی دارد. 

امروزه می‌توان در شرایط آزمایشگاهی در مدت زمان خیلی کوتاهتر سنگ‌های قیمتی تولید کرد. اما همچنان چیزی که طبیعی است طرفداران بیشتری خواهد داشت!

 

انگشتر جواهر 4

 

پایه انگشتر جواهر چیست؟

در مراحل تولید انگشتر جواهر ابتدا یک قالب طلا ساخته می‌شود و در مراحل پایانی سنگ زینتی بر روی آن سوار می‌شود. قالب طلا پیش از قرار‌گیری سنگ یا نگین بر روی آن، پایه جواهر نامیده می‌شود.

طرفدار هر سبک از طراحی که باشید می‌توانید انگشتر جواهر دلخواه خود را در جواهری زمردی بیابید. گالری زمردی با بیش از 150 سال قدمت در طراحی و ساخت جواهرات، یکی از برترین جواهری‌ها در ایران به شمار می‌رود. طرح‌های این جواهری به انگشتر جواهر خلاصه نمی‌شود و شما می‌توانید در آن انواع سرویس برلیان عروس، نیم ست‌های جواهر، دستبند جواهر و … را طبق سلیقه خود انتخاب کنید. اگر طرح دلخواه شما در میان محصولات این جواهری نبود امکان سفارش مدل مورد نظر شما نیز وجود دارد.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
رها در باد
۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۰
سلام این زمردی سفارشی سازی هم میکنن؟ انگشتر جواهر اگه با طرح دلخواه سفارش بدیم
پاسخ
نوشین
۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۵
قدیم ها قبل از پیدا شدن سنگ الماس تو انگشترهای جواهر از چه سنگایی ستفاده می کردن؟
پاسخ
ساجده
۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰
سنگهای نیمه قیمتی خیلی هم قشنگترن تازه. من سنگای رنگی و رگه دارو ترجیح میدم الکی الماس رو بزرگش کردن.اونم قشنگیای خودشو داره البته
پاسخ
هدیه ع
۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲
اونایی که میگین در شرایط آزمایشگاهی تولید میشن کجاها میفروشن؟ارزونترن؟
پاسخ
khanoumi
۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸
سنگای رنگیییی 😍 میمرم براشون
پاسخ
روژینا عباسی
۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰
انگشتر سنگ سبزه چند قیمته؟
پاسخ
سارا
۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱
چه انگشترای قشنگی تو عکساست. اینارو میشه جایی خریدشون؟؟؟توروخدا بهم بگین
پاسخ
جاویدان
۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۳
من سنگ رنگی دوس دارم به نظرتون ارزونتر از الماسن؟
پاسخ
عزیزی
۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵
قسمت تاریخچه انگشترو خیلی دوس داشتم جالب بود هیچوقت بهش فک نکرده بودم
پاسخ
سفید برفی
۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۵
شنیدم انگشتر جواهرو بخوایم بفروشیم قیمت سنگ رو ازش کم میکنن درسته؟حتی اگه سنگ اصل باشه
پاسخ
شمس رضوی
۱۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۲
الان یعنی سنگ نیمه قیمتی روی طلامون کار شده باشه بهش جواهر نمیگن؟
پاسخ
سمیرا خوبی
۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۶
سلام انگشتر سولیتر چیه
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید